Rostas na UCM

Autor: Oliver Andrejčák | 25.4.2017 o 11:01 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  1701x

Svetom internetového humoru na Slovensku v posledných dňoch najviac otriasla návšteva Tibora Rostasa v diskusíí na fakulte masmediealnej komunikacie UCM v Trnave.

Ako hrdý návštevník tejto univerzity (nie fakulty) som, samozrejme, k tejto udalosti nemohol ostať chladný. Nenechám si predsa ujsť prednášku s takým významným samozvaným polyhistorom a jediným zvestovateľom skutočnej pravdy!

Ale teraz vážne. Hoci som sa na vtipoch o tejto udalosti dobre zabával, došla mi jedna nepríjemná vec – že som členom tejto univerzity a prekáža mi, že sa takýmto spôsobom zdiskreditovala. Nejde len o fakultu masmediálnej komunikácie, ale o meno celej univerzity.

Samozrejme, mal som dve možnosti: buď sa diskusie zúčastniť, počúvať Rostasove alternatívne žvásty (pri ktorých by sa mi pravdepodobne zdvíhal žalúdok ), pripadne mu položiť pár nepríjemných otázok, pri ktorých by sa pre zmenu zdvihlo ego mne. Alebo si zachovať aspoň nejakú dôstojnosť a nejsť počúvať človeka, ktorý absolútne nemá potuchy o tom, čo rozpráva.

Nakoniec som sa rozhodol pre možnosť číslo dva. Ovplyvnil ma najmä fakt, že diskusie sa okrem Rostasa mali zúčastniť len jeden môj nie príliš obľúbený moderátor a redaktorka jedného môjho nie príliš obľúbeného denníka.

Keď sa dekanky fakulty pýtali, prečo na diskusiu pozvala tohto pána, odpovedala: „Nenecháme sa spútať ortodoxnými mainstreamovými postojmi, každý má u nás možnosť vyjadriť slobodne svoje odborné stanovisko.“

Samozrejme, skrývať sa za slobodu slova, akademickú pôdu, alternatívu je veľmi šikovné a niečo na tom je. Ibaže v tom prípade môže ísť v podstate ktokoľvek na diskusiu o čomkoľvek a jeho názor by bol rovný niekomu inému, hoci sa v danej problematike vôbec nemusí vyznať.

Ani to by však nebol taký problém, keby sa s ľuďmi ako Rostas DALO diskutovať. Viesť s niekým rozhovor, či už odborný alebo obyčajný, je totiž podmienené určitými schopnosťami. Tými hlavnými sú počúvať cudzie názory, prijať nové poznatky, uznať, že sa môžem mýliť. A to je niečo, čo Rostas a jemu podobní nedokážu. Majú len svoju pravdu a nepočúvali by kohokoľvek iného, nech by bol akokoľvek fundovaný alebo rozhľadený v danej téme.

Preto je irelevantné diskutovať s Rostasom o čomkoľvek, tak ako je zbytočné diskutovať s Uhríkom o Slovenskom štáte alebo s ortodoxným kresťanom o existencii Boha. Je nutné rozoznávať medzi túžbou diskutovať a bohapustou sebaprezentáciou. To sa, bohužiaľ, dekanke FMK nepodarilo. Rostasov vzťah k realite potvrdzuje fakt, že mi zatiaľ od Sorosa neprišli na účet žiadne peniaze.

Je otázne, či sa nakoniec prednáška vôbec uskutoční, keďže okrem účastníkov ju bojkotovali aj viacerí študenti. Nechcem však, aby sa na základe tejto udalosti pozeralo na UCM ako na podradnú univerzitu. Predsa len, pracuje tu mnoho vzdelaných a rozhľadených profesorov, docentov, doktorandov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?