Politik ako zubár

Autor: Oliver Andrejčák | 20.1.2017 o 12:21 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  636x

Okrem už notoricky známeho výroku nášho ministra vnútra o tom, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje, je odsúdeniahodný ešte jeden jeho postoj, ktorým sa pomerne často obhajuje,i keď na prvý pohľad ide o bežnú frázu.

Kaliňák totiž pravidelne na otázku, či kvôli kauze Bašternák plánuje odstúpiť z pozície ministra vnútra, odpovedá, že pokiaľ bude mať dôveru predsedu vlády a svojich voličov, odstúpiť nemieni. Kde sa však podľa neho začína a končí dôvera voličov a kde dôvera nadriadeného?

Slovo demokracia hovorí o vláde ľudu, v našom prípade hovoríme o demokracií zastupiteľskej, teda ľud vládne prostredníctvom svojich volených zástupcov. Tí sa zodpovedajú voličom nielen pred voľbami, ale najmä počas funkcie, ktorú vďaka nim vykonávajú.

S významom tohto slova sa dostáva do konfliktu mnoho politických predstaviteľov. Aj Róbertovi Kaliňákovi sú jeho voliči dobrí iba na to, aby ho dostali do jeho vytúženej funkcie. Keď ju dostane, na voličov a zodpovednosť voči nim úplne zabúda, stačí mu dôvera jeho premiéra.

Presne v tomto zmysle sa vyjadril aj tesne pred snemom strany Smer, ktorý sa uskutočnil začiatkom decembra: „Dôveru vyhlasujú v prvom rade voliči, to je rozhodujúce. Pri voľbách, ktorými som prešiel, to boli vždy oni. Na druhom mieste je to predseda vlády a v prípade koaličnej vlády aj koaliční partneri“.

Ibaže podľa konania nášho ministra vnútra a predsedu vlády od vypuknutia kauzy Bašternák nie je ťažké zistiť, kto je v skutočnosti na prvom a kto na poslednom mieste.

Istým spôsobom sa našim čelným politikom nemôžeme diviť, že svoje teplé miestečka nechcú opustiť. Sú to predsa len typy, ktoré sa veľmi snažili, aby sa dostali tam, kde teraz sú. Museli vyštudovať aj náročné školy, dlhodobo si budovať profesionálny imidž, vtierať sa donekonečna tým správnym ľuďom, niekedy možno aj podplácať. To všetko len preto, aby si splnili životný cieľ – vlastniť moc. Majú sa jej vzdať len preto, že to chce zopár tisíc ľudí na ulici?

Aby sme lepšie pochopili ich zmýšľanie, predstavme si hypotetickú situáciu, že by napríklad práca zubára fungovala tak ako práca politika. Čiže zubár by po náročnom štúdiu a dlhodobom vzdelávaní zohnal peniaze na založenie vlastnej ambulancie a pre výkon svojho povolania by všemožnými prostriedkami, hoci aj klamaním a uplácaním, presvedčil päť percent v zubnej medicíne viac či menej vzdelaných ľudí na Slovensku, že je správnym zubárom na svojom mieste. Potom len ťažko môže prísť niekto do jeho ambulancie a radiť mu, ako má robiť svoju prácu.

Zubár, na rozdiel od politika, však nepotrebuje na výkon povolania legitimizáciu od svojich pacientov, i keď v prípade, že svoju prácu fušuje, môžu ho začať obchádzať veľkým oblúkom.

Fico a Kaliňák sa nám napriek tomu snažia nahovoriť, že medzi zubárom a politikom nie je žiaden rozdiel. Výkon politiky je podľa nich vec, ktorú zvládajú len oni, preto jediné, čo by sme mali robiť my, občania, je dať im mandát, aby mohli vládnuť, prípadne im ešte môžeme ďakovať za to, že to tak bravúrne robia.

Obyčajní smrteľníci podľa týchto pánov predsa nemôžu vedieť nič o tom, ako politika funguje, tak ako väčšina z nás nevie nič o práci zubára. Problém je, že títo páni pritom zabúdajú na to, že či už je niekto politik alebo zubár, rovnako dôležitý je aj ľudský rozmer jeho pôsobenia.

Pýtajme sa, diskutujme, pozerajme na prsty našim politikom, pripomínajme im nepríjemné kauzy, zaujímajme sa o naše peniaze a o to, kde skončia. Nedovoľme im plniť si svoje osobné sny na úkor nášho šťastia. Máme na to právo.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Dobrý rozhovor je sexy. Vyskúšajte si konverzáciu na jednu noc

Reportáž z večerov s neznámymi vo Viedni.

DOMOV

Kiska priniesol Bezákovi dar od pápeža Františka

Pápež odovzdal Kiskovi počas audiencie dar pre Bezáka.

PLUS

Ututlané dejiny československého fetu

Pred novembrom 1989 u nás fetovali desaťtisíce ľudí.


Už ste čítali?